Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε.)

Καινοτόμες τεχνολογίες και μέθοδοι για τον καθαρισμό απορριμμάτων στο θαλάσσιο περιβάλλον

Στις 24/11/2021 το σχολείο μας φιλοξένησε τον ειδικό επιστήμονα- ερευνητή του ΕΛΚΕΘΕ κ. Γεώργιο Τριανταφυλλίδη, ο οποίος πραγματοποίησε μια παρουσίαση για τη διάσωση των θαλασσών από την πλαστική ρύπανση. Η εν λόγω παρουσίαση εντάσσεται στο γενικότερο πρόγραμμα του ΕΛΚΕΘΕ με τίτλο CLAIM (Cleaning marine Litter by developing and Applying Innovative Methods), που στοχεύει στον περιορισμό της ρύπανσης στο θαλάσσιο περιβάλλον, εστιάζοντας στην ανάπτυξη καινοτόμων τεχνολογιών και μεθόδων καθαρισμού. απορριμμάτων στη Μεσόγειο και τη Βαλτική.

Η συμμετοχή του σχολείου μας αναφέρεται στην τελική έκθεση της αποτίμησης του προγράμματος.