Αποκριάτικη εκδήλωση

Μια ξεχωριστή αποκριάτικη εκδήλωση πραγματοποίησε το σχολείο μας την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024.

Η Δ΄ τάξη  παρουσίασε δύο παραδοσιακά  δρώμενα «Τα χελιδονίσματα» και την  «Περπερούνα» και μας εντυπωσίασαν όλους!

Επίσης, όλες οι τάξεις χόρεψαν  στην αυλή παραδοσιακούς χορούς, το «Γαϊτανάκι», την «Κοντούλα Λεμονιά», τα «Κουκιά», το «Πιπέρι», το «Ποδαράκι», Ζωναράδικο «Τα Λιανοχορταρούδια», Καλαματιανό «Μήλο μου κόκκινο», τη «Σκούπα Λέρου», τσάμικο «Τρία καλά είν΄ στον ντουνιά», «Ικαριώτικο», «Τσιριγώτικο» και Χασαποσέρβικο «Απόψε στις ακρογιαλιές».

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες και στους εκπαιδευτικούς Στάθη Μήτσο, Λίλιαν Φουστέρη, Σωκράτη Χαραλάμπους και σε όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας!

Και του χρόνου με υγεία!

Καλές Απόκριες και Καλή Σαρακοστή!

Video1

Video2