Ένα πρόγραμμα φιλαναγνωσίας και ζωοφιλίας πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας για τις Α΄, Β΄. Γ΄ και Δ΄ τάξεις.

Η συγγραφέας, εκπαιδευτικός και ιδρύτρια της ΑΜΚΕ Ζω.Ε.Σ. κ. Κατερίνα Παπαποστόλου ήρθε στο σχολείο μας με το ειδικά εκπαιδευμένο σκυλάκι, τη Λούνα, το οποίο είναι ιδιαίτερα εξοικειωμένο με τα μικρά παιδιά και το σχολικό περιβάλλον και παρουσίασαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Ζωο... φιλώντας μαθήματα άδολης αγάπης". Το εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα συνδύασε δύο παγκόσμιες ημέρες: Την παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου και την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με Φιλοζωική Επιτροπή του Δήμου Δάφνης - Υμηττού και την Πρόεδρο και Αντιδήμαρχο κ. Γεωργία Σκιαδοπούλου. Επίσης, η κ. Παπαποστόλου παρουσίασε το νέο της βιβλίο ¨Μαγικός Θρόνος" και συζήτησε με τα παιδιά για την αξία του βιβλίου, αλλά και την αγάπη μας για τα αδέσποτάκια. Ο Δήμος Δάφνης -Υμηττού πρόσφερε 10 αντίτυπα του βιβλίου στη σχολική μας βιβλιοθήκη. Η Λούνα ξετρέλανε τα παιδιά με τις ικανότητές της,αφού μπορούσε να ξεχωρίσει τα γράμματα και να κάνει προσθέσεις και αφαιρέσεις!!!!