Το σχολείο μας διοργάνωσε σε συνεργασία με τον σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων ένα πρόγραμμα ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης σε θέματα διαχείρισης φυσικών καταστροφών,  πρόληψης και προστασίας από απρόσμενα φυσικά φαινόμενα.

Στο πλαίσιο αυτό στις 19 Μαΐου επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο του Πυροσβεστικού Σώματος με ένα πυροσβεστικό όχημα και πραγματοποιήθηκε μια παρουσίαση στους μαθητές και τις μαθήτριες των Δ΄ , Ε΄ και Στ΄ τάξεων.

Το πρώτο μέρος του προγράμματος  περιελάμβανε μια προβολή για το έργο της Πυροσβεστικής και την πρόληψη και αντιμετώπιση πυρκαγιών. Στο δεύτερο μέρος πραγματοποιήθηκε επίδειξη ορισμένων ειδικών στολών  και εξοπλισμού του οχήματος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες επέδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ενθουσιάστηκαν με τη μικρή ρίψη νερού στην αυλή του σχολείου.